آخرین اخبار : 

ترشح یکطرفه بینی

 

آترزی کوان یکطرفه معمولا“ منجر به ترشح یکطرفه موکویید بینی می شود و ممکن است برای سالهای متمادی تشخیص داده نشود . سایر علل ترشح یکطرفه بینی عبارتند از :

 

اجسام خارجی: کودکان غالبا“ اجسام خارجی را وارد بینی خود می کنند . علامت اصلی این حالت ترشح چرکی و یکطرفه بینی است . معمولا“ درد و علایم دیگر وجود ندارد . اگر قبل از انجام معاینه ، ترشحات بینی پاک نشود ، ممکن است تشخیص نادرست سینوزیت مطرح شود . به ندرت یک جسم خارجی برای سالها در بینی باقی می ماند و اطراف آن کلسیم رسوب می کند . به این اجسام خارجی سفید گچی رینولیت می گویند .

 

بدخیمی ها : ترشح خونی و یکطرفه بینی ممکن است ناشی از نئوپلاسم بینی یا سینوس ها باشد . در این صورت ترشح کم حجم و بطور متناوب آغشته به خون است . در مواردی سینوزیت مزمن توام با نسج گرانولاسیون سبب ترشح خونی بینی می شود .

 

رینوره مایع مغزی – نخاعی : در صورت خروج مقدار قابل توجهی مایع شفاف از یک طرف بینی ، به ویژه اگر این حالت عود نماید ، باید به فکر رینوره مایع مغزی – نخاعی افتاد . ممکن است با پایین آوردن سر یا فشردن ورید ژوگولر ، جریان مایع افزایش یابد . این حالت ممکن است به صورت خودبخودی یا به دنبال تروما یا تومور رخ دهد . آزمایش بررسی وجود قند در ترشحات ، سبب تائید تشخیص می شود . درمان توسط عمل جراحی صورت می گیرد .