آخرین اخبار : 

رینیت وازوموتور

اصطلاح رینیت، به التهاب بینی گفته می‌شود و اصطلاح وازو به معنی عروق است. در این بیماری بدلیل حساسیت اعصاب داخل بینی ، محرک هایی خاص باعث بروز تورم داخل بینی و لذا بروز علایم شبه آلرژی می شوند.

این التهاب می‌تواند باعث علائم آزار دهنده زیادی شود، شامل عطسه، خارش، احتقان بینی،‌آبریزش بینی و ترشحات پشت بینی ( احساس جریان رو به پایین ترشح از سینوس‌ها به پشت گلو).

اغلب افراد رینیت را در زمانی از طول عمر خود تجربه می‌کنند. دوره‌های گذرا از رینیت معمولاٌ به دنبال عفونت‌های ویروسی راههای هوایی ( مثل سرماخوردگی ) ایجاد می‌شود.

رینیت مزمن معمولاٌ ناشی از آلرژی است. اما این حالت ممکن است ناشی از استفاده بیش از حد برخی داروها، حاملگی، استرس، مصرف هورمون ها و برخی بیماری‌ها و یا سایر فاکتورهای ناشناخته باشد.

علائم و نشانه ها مانند رینیت آلژیک است و شامل ترشحات پشت بینی، احتقان و گرفتگی بینی، عطسه، آب ریزش بینی.

علائم معمولاٌ در طول سال وجود دارند، اگرچه ممکن است در برخی شرایط آب و هوایی بدتر شوند. (همراهی علائم با تغییر فصول ).

علل و عوامل خطرساز

اگرچه علت‌های رینیت غیر آلرژیک به طور کامل آشکار نشده است، محرک بسیاری از علائم بیماری شناخته شده است که شامل تغییرات درجه حرارت محیط، مصرف سیگار، دود ماشین یا عطر و ادکلن‌های قوی، استرس، حاملگی و تغییرات هورمونی است . بیماران با رینیت غیر آلرژیک توسط گرده‌ها یا بقایای حیوانی تحریک نمی‌شوند ( محرک‌های شایع برای رینیت آلرژیک ). اگرچه نیمی از این بیماران رینیت آلرژیک نیز دارند.

درمان بیماری

درمان رینیت غیر آلرژیک شامل اجتناب از محرک‌ها، استفاده از دارو و شستشو و تمیز کردن بینی است. داروهایی که می‌توانند در کاهش علائم مؤثر باشند – استفاده روزانه از گلوکوکورتیکوئید بینی ( استروئید ) یا اسپری بینی آنتی هیستامین می‌تواند در بیماران با رینیت غیر آلرژیک مؤثر باشد. این داروها می‌توانند به تنهایی یا در ترکیب با هم استفاده شوند

پرهیز از تغییرات ناگهانی درجه حرارت و پرهیز از سرما ضروری است