آخرین اخبار : 

رادیوتراپی پیشرفته ( مقالات مخصوص متخصصین )

Sohrab Rabiei:
#مقالات_صبحگاهی ۹

Radiosurgery for Glomus JugulareTumors

Jonathan P. Miller, et al.

Otolaryngol Clin North Am. 2009 Aug;42(4):689-706.

رادیوسرجری در درمان گلوموس ژوگولار

در گذر زمان بعنوان روشی آلترناتیو در درمان گلوموس تومور، درمان رادیوتراپی معرفی شده است.
Developed by Lars Leksell in 1951
هدف رادیوتراپی نوین این است که اشعه بر تومور متمرکز باشد و بافتهای اطراف حداقل دوز را دریافت کنند.

چرا با وجود Radioresistant نسبی تومور گلوموس ، باز هم بعنوان کاندیدایی مناسب برای رادیوتراپی تلقی میشود؟
۱- با رادیوتراپی سایز ثابت میماند و در مواردی کاهش حجم نشان میدهد
۲- در MRI کاملا دمارکه است
۳- بندرت این تومور باعث درگیری Brain میشود
۴- تومور اکثرا به نسبت کوچک است
۵- در مجاورت عناصر آناتومیک حیاتی است

بخاطر این موضوعات رادیوتراپی های پیشرفته بر درمان رادیوتراپی conventional ارجحیت دارند. چون رادیوتراپی عادی بشدت پر عارضه است.

سه تکنیک درمان رادیوتراپی برای گلوموس ژوگولار وجود دارد:
۱- gamma knife
۲- Linear accelerator (LINAC)
۳- CyberKnife

 

گاما نایف:
شایعترین تکنیک مطالعه شده برای رادیوسرجری گلوموس تومورها گاما نایف است.
در این تکنیک شعاع های اشعه گاما از ۲۰۱ منبع کبالت ۶۰ بر روی نقطه ای فوکوس میشود که در آن نقطه بیمار میچرخد.

قبل از شروع درمان از بیمار MRI گرفته میشود در حالیکه بیمار stereotactic head frame دارد ( وسیله ای است روی سر بیمار نصب میشود و بر اساس آن میتوان محل دقیق ضایعه را درون ساختار مغز مشخص و علامت گذاری کرد ) در اینحالت تومور بطور دقیق توسط نوروسرجن و انکولوژیست رادیوتراپیست ارزیابی شده و پلان درمان با کامپیوتر آنالیز میشود بطوریکه همزمان با درمان تومور کمترین آسیب به بافت های اطراف وارد شود.
بیمار در ماشین قرار داده شده بطوریکه تومور در فوکوس اشعه است و در طی زمان بسیار دقیقی اشعه داده تا دوز کافی بگیرد. درمان نیاز به بستری ندارد.
گاما نایف در مطالعات متعددی در جلوگیری و کاهش رشد تومور گلوموس موثر بوده است.

LINEAR ACCELERATOR AND CYBERKNIFE:
در این روش یک دستگاه شتاب دهنده ذرات بر روی داربستی قرار دارد که میتواند بدور سر بیمار بچرخد. CyberKnife نوع خاصی از LINAC است که در آن مجموعه فشرده ای از شتاب دهنده ها بر روی یک بازوی رباتیک تعبیه شده اند که براحتی در اطراف بیمار میچرخد و از جهت های مختلف به تومور اشعه میدهد.
برای LINAC معمولی بایستی frame قبل تصویر برداری و طراحی پلان درمان بگذاریم اما در رادیوسرجری CyberKnife فریم لازم نیست زیرا در این دستگاه مرتب پوزیشن بیمار چک شده و اورینتاسیون بر اساس حرکت بیمار برقرار میشود.

برخلاف گاما نایف اطلاعات مطالعاتی زیادی در مورد LINAC و سایبر نایف در درمان گلوموس ژوگولار وجود ندارد اما نتایج شبیه گاما نایف بوده است.

معایب رادیوسرجری:
اولا نقش ناچیزی در برطرف سه علامت دارد ( اتالژی، Tinnitus ، افت شنوایی).
دوما اینکه ما نمونه پاتولوژی نداریم و ممکن است ضایعه ای که گلوموس تشخیص داده ایم پاتولوژی دیگری باشد که نیاز به درمان اگرسیوتر داشته باشد

رویکرد دیگری که بر رادیوسرجری وجود دارد این است که با جراحی ضایعه را از محدوده ماستویید، قسمت تیمپانیک و dome ژوگولار تمپورال بون پاک کنیم ولی به عناصر ژوگولار فورامن دست نزنیم که نقص های عصبی بارز ایجاد نشود.

مزیت این است که بسیاری از علائم بیمار برطرف میشود، نمونه برای پاتولوژی داریم و نیز قسمت تیمپانیک استخوان تمپورال که به اشعه بشدت حساس است را با جراحی تخلیه کرده ایم.
در این paradigm جدید که بصورت کنسرواتیوتر بیماران گلوموس ژوگولار عمل میشوند علائم مقاوم به رادیوتراپی ( اتالژی، Tinnitus و افت شنوایی ) در بسیاری از بیماران برطرف میشود. این طرح درمانی در افراد مسن و با مشکلات سلامتی بسیار کاربردی است و قابل تحمل است. جراحی در این روش محدود و با مونیتورینگ عصب ۷ صورت میگیرد و لذا عارضه فلج عصب نادر است. روش جراحی در مقاله توضیح داده شده است.

 

دکتر ربیعی