آخرین اخبار : 

زبان

گلوسیت رومبویید مدیان : این واژه ، بی مسمی است ، زیرا دراین حالت التهابی وجود ندارد . در جنین انسان ، تکمه ایمپار که در ثلث میانی زبان قرار دارد با به هم پیوستن قسمتهای زبان به سمت عمقی رانده می شود ، در غیر اینصورت تکمه ایمپار سطحی باقی می ماند و قسمت میانی زبان فاقد پاپی بوده ، نمای قرمز و صاف خواهد داشت . این حالت درمان لازم ندارد .

زبان جغرافیایی : نام دیگر این بیماری گلوسیت مهاجر است . در این بیماری بطور متناوب ( وجه تسمیه مهاجر ) مناطقی از سطح دورسال زبان دچار ارتشاح لکوسیتی ( التهاب واقعی ) و از دست دادن پاپی ها می شود . این نواحی نمای قرمز رنگ و ملتهب به خود می گیرند . اکثر این بیماران بدون علامت هستند و نیازی به درمان ندارند .

زبان مودار: دراین حالت پاپیلاهای نخی شکل ، طویل شده ، نمای مودار به سطح دورسال زبان می دهند . پیگمانتاسیون بعلت ارگانیسم های اضافه شده می باشد . غالبا“ اپی تلیوم سطحی ملتهب است . به نظر می رسد عدم رعایت بهداشت دهان و سیگار کشیدن ، زمینه ساز این بیماری هستند . در کراتین این پاپیلاها ، ارگانیسم های مخمری یافت شده است . جهت درمان روشهایی نظیر مسواک زدن سطح زبان و یا استفاده از محلولهای اکسیدان بکار رفته که هیچکدام کاملا“ موثر نبوده است .

استوماتیت نیکوتینی : در این حالت منافذ غدد بزاقی فرعی موجود در کام سخت ملتهب می شود . ادم موجب نافدار شدن این منافذ می شود . در افرادی که سابقه طولانی مصرف سیگار دارند ، تمام مخاط کام نمایی سفدی تر از معمول دارد . به نظر می رسد علت این امر هیپرکراتوز باشد . ترک سیگار موجب بهبودی رنگ کام می شود ، اما همیشه بهبودی کامل نیست .

پیوره : نوعی پریودونتیت می باشد . این حالت به آرامی موجب عقب رفتن لثه از روی دندانها می شود . هنگامی که میزان مواجهه ریشه ها با محیط زیاد باشد ، دندانها شل شده ، می افتند . در حالت شدید موجب تخریب استخوان آلوئولر در اثر تهاجم باکتریها می گردد . معمولا“ قبل از پیوره اریتم و ادم لثه ها روی می دهد.

ویروس هرپس سیمپلکس : آلودگی مخاط دهان با این ویروس موجب پیدایش وزیکولهای متعددی در مخاط دهان و لبها می شود . در اوایل بیماری تب ، آدنوپاتی دردناک گردنی ، فارنژیت و ضعف عمومی وجود دارد . با پاره شده وزیکولها ، زخم های سفید رنگ و بسیار دردناکی ایجاد می شود . بعد از مرحله حاد ، ویروس به حالت نهفته باقی می ماند . درمان علامتی است و معمولا“ نیازی به استفاده از داروی ضد ویروسی در استوماتیت هرپسی نیست .

استئومیلیت : شایعترین عامل استئومیلیت فک فوقانی یا تحتانی ، باکتریها هستند . این عارضه اغلب در بیمارانی که در اثر سرطانهای مهاجم دهان یا در اثر اشعه درمانی ، استخوانهایشان درتماس با محیط قرار گرفته ، رخ می دهد . در مرحله حاد علایم توکسیک سیستمیک و تب بالا وجود دارد . تجمع چرک در زیر پریوست موجب محرومیت استخوان از تغذیه خونی و نکروز آن می شود و ممکن است Sequestration تکه های استخوانی وجود داشته باشد . غالبا“ بر روی استخوانهای گرفتار، سینوس هایی برای تخلیه چرک وجود دارد . درمان مرحله حاد شامل درناژ ، دبریدمان و آنتی بیوتیک است . در مرحله مزمن درناژ طولانی مدت به همراه دبریدمان وسیع جراحی لازم است.

 

وریدهای واریسی : وریدهای واریسی ممکن است در سطح شکمی ( ونترال ) زبان به صورت برجستگی های آبی رنگ زیر مخاطی ( به ویژه در افراد پیر ) دیده شوند . این ضایعات به ندرت باعث خونریزی یا ایجاد علامت می شوند و نیازی به درمان ندارند .

تلانژکتازی هموراژیک ارثی ( سندرم راندو- اسلر وبر ) : در این بیماری تلانژکتازیها می توانند هر کدام از ساختمانهای حفره دهان را درگیر نمایند . خونریزی از تلانژکتازیهای حفره دهان و حلق نادر است . بر عکس تلانژکتازی مخاط بینی بسیار آسیب پذیر است و ممکن است موجب اپیستاکسی شدید شود . درمان موثر برداشتن غشای مخاطی بینی و پیوند پوست به جای آن ( درموپلاستیسپتال ) است .

زبان شقاق دار : شقاق زبان عبارتست از وجود شکاف های  عمیق در طول کناره های جانبی زبان . اکثر موارد فامیلیال است . گاهی ذرات غذایی در داخل شقاق به دام افتاده ، موجب گلوسیت لوکالیزه می شوند. به جز در موارد عفونتهای ناشی از به دام افتادن غذا ، درمانی نیاز نیست .

فرنوم برجسته زبان : این حالت ممکن است تحرک طبیعی زبان را مختل نماید . امروزه ثابت شده است که اگر زبان بتواند با دندانهای جلویی تماس پیدا کند ، دارای تحرک کافی برای تکلم می باشد و تنها درموارد نادری که فرنوم باعث محدودیت شدید حرکت زبان شده است ، عمل جراحی ( ترجیحا“ روش z-plasty ) روی فرنوم انجام می شود .

ماکروگلوسی ( بزرگی دهان ) : برخی از علل بزرگی زبان عبارتند از : تفاوت های نژادی ، لنفانژیوم ، رسوب آمیلویید ، لنف ادم ، واکنش های آلرژیک ( نظیر ادک آنژیونروتیک ) . تومورهای زیر مخاطی ، هماتوم و آبسه . 

دیدگاهتان را بنویسید