آخرین اخبار : 

رینوپلاستی

ینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی در لغت از دو کلمه رینو و پلاستی تشکیل شده است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن است.

این جراحی قدمت تاریخی زیادی دارد. در حدود ۲۰۰۰ سال قبل افراد زیادی در هندوستان محکوم به مجازات قطع بینی می شدند. در آن زمان برای اصلاح این مشکل از صمغ وموم استفاده می کردند. در آغاز قرن ۱۹ یک افسر بریتانیائی این روش را از هندیان آموخت و برای بهبود سربازان آسیب دیده در جنگ استفاده کرد!!

قدمت رینوپلاستی مدرن به ۵۰ تا ۶۰ سال قبل و بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد. در ایران از دهه ۴۰ شمسی اقدام به جراحی زیبایی بینی شد. بعد از انقلاب اولین گروهی که اقدام به جراحی بینی کردند متخصصین گوش وحلق وبینی بودند. البته در حال حاضر تعداد متقاضیان عمل زیبایی در ایران روز به روز افزایش یافته که متاسفانه حتی در سطح جهانی نیز رکورد شکن است.

بهترین نتایج در جراحی بینی یا رینوپلاستی با استفاده از تکنیک های محافظه کارانه که ظاهر طبیعی و معمولی بینی را حفظ میکنند به دست می آید، بنابراین بیماران محترم بایستی از جراحی های به اصطلاح فانتزی پرهیز کنند. در واقع عمل جراحی رینوپلاستی بهبود ظاهر کنونی است نه تغییر کامل ظاهر!

یک نکته مهم کیفیت و ضخامت پوست و زوایای بینی میباشد که با استفاده از عکس های رنگی استاندارد و یک شکل قبل از عمل وتکرار سریالی آنها پس از عمل وضعیت پوست و زوایای بینی مشخص میشود.

بیماران به موضوع تنفس بعد از عمل جراحی بینی نیز بایستی بسیار اهمیت بدهند. اگر بینی بیمار خیلی باریک شود تنفس از بین میرود. بعضی اوقات بیماران محترم از جراح میخواهند که به اصطلاح اقدام به عروسکی کردن بینی کنند در حالی که به این نکته توجه ندارند که با این کار منطقه دریچه یا همان محل عبور هوا از بین میرود وبیمار دچار گرفتگی شدید بینی میشود.

همچنین رسیدن به یک حالت مستحکم و غیر فرورفته برای وضعیت نیمرخ یک هدف زیبایی شناختی مهم در رینوپلاستی است .تغییرات جزئی پس از عمل ممکن است ماه ها به طول بینجامد.

پوست بسیار ضخیم وغنی از غدد سباسه وبافت زیر جلدی از نظر نتیجه عمل در بدترین وضعیت قرار دارد. پوست ایده آل، بین پوست ضخیم ونازک میباشد. پس بیماران دارای پوست ضخیم باید صبر کنند تا پوست به سر جای خود برگردد.

عمل جراحی بینی به دو شکل باز و بسته انجام میشود و انجام عمل به هر روشی که پزشک تشخیص دهد بلامانع است.

 

 

مقاله : نکات مهم درباره جراحی پلاستیک بینی  

هر روز افراد بسیاری با استفاده از عملهای مختلف زیبایی اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده واز زندگی خود لذت بیشتری می برند. این اطلاعات فقط برای آگاهی شما ارائه شده است . بدیهی است جزئیات بیشتر و میزان سودمندی چنین عملی برای شما ، مواردی هستند که می توانید حضوراً با اینجانب مطرح نمایید .

 

از بین تمام اعمال زیبائی ، جراحی پلاستیک بینی که اصطلاحاً " رینوپلاستی " نامیده می شود از ویژگی های خاصی برخوردار است لذا سعی می کنم با تفضیل بیشتری مورد بحث قرار گیرد . این عمل چیزی بیشتر از مهارت جراحی است و در حقیقت تلفیقی از علم وهنر است .

 

جراح زیبایی بینی قبل از هر چیز یک پزشک است و فاکتورهای پزشکی وروانی که باعث شده یک فرد سالم با میل خودش برای انجام یک جراحی مراجعه کند رابه خوبی درک می کند .

 

ضمناً او مثل میکل آنژ یک مجسمه تراش است .میکل آنژ تکه سنگی در اختیار داشت وبا چشم بصیرت اثر خود را در لابلای آن می دید .وی با تراشیدن قسمتهای زاید سنگ اثر خودرادرمعرض دید دیگران قرار داد .

 

جراح زیبایی بینی نیز با درنظرگرفتن شکل مناسب بینی برای هر صورت خاص ، با برداشتن قسمتهای اضافی و حالت دادن به قسمتهای باقیمانده سعی میکند اثر هنری خود را درمعرض دید قراردهد.

 

بدیهی است وی هیچگاه به بینی به طور منفرد نگاه نمیکند بلکه بینی را درکنار سایر اجزای صورت بیمارش می بیند .

 

به عبارت بهتر نمی توان با درنظر گرفتن یک بینی ایده ال به خلق آن پرداخت بلکه بهترین بینی نوعی است که با سایر اجزاء صورت هماهنگی داشته باشد.

 

تصور و انتظارات غیر واقع بینانه در مورد جراحی پلاستیک بینی زیاد است. همیشه این امکان وجود ندارد که بافت انسان را به گونه ای تغییر داد تا آنچه بیمار دلش می خواهد حاصل شود.

 

هدف جراح این است که ظاهر بیمار را درطی اعمالی که به دقت برنامه ریزی شده اند زیباتر کند .

 

اینکه اوچگونه به این مهم دست می یابد به میزان زیادی بستگی به آموزش ، تجربه، علم و مهارت او دارد و تمامی این فاکتورها بسیار متغیر هستند.

 

همکاری بیمار و واکنش های ناخواسته نیز نقش بسیار اساسی در نتیجه نهایی یک عمل جراحی دارد .جراح نمی تواند نتیجه نهایی عمل را تضمین کند بلکه قادر است تضمین کند که تمامی تلاش خود را برای حصول نتیجه بهتر بکارخواهدبرد .

 

هر متقاضی جراحی پلاستیک بینی باید از حقایق زیرآگاه باشد:

 

۱ –  هرفردی که متقاضی این عمل است ممکن است به دلایل مختلفی ازجمله نوع پوست کاندیدخوبی برای جراحی نباشد لذا جراحی برای هرفرد متقاضی توصیه نمیشود .

 

۲ – هدف هرعمل زیبایی بهبود بخشیدن به وضع ظاهری است نه رسیدن به زیبایی کامل و مطلق

 

۳ – چنانچه بیمار مبتلا به انحراف بینی است باید همزمان با جراحی پلاستیک و یا قبل از آن انحراف تیغه بینی وی اصلاح شود .

 

میدانیم که دوحفره بینی توسط تیغه بینی ازیکدیگر جدامیشوند . ایده ال این است که این تیغه درخط وسط باشد ولی عملا تیغه بینی اکثر افراد درخط وسط نیست واصطلاحاً مبتلا به انحراف تیغه بینی هستند چنانچه این انحراف کم باشد وباعث انسداد راه هوایی وعوارض ناشی از آن نشده باشد احتیاج به عمل جراحی ندارد ولی در مواردی که مسئله ساز شده باشد باید با عمل جراحی اصلاح شود .

 

بایدتوجه کنیم درکسانی که کاندید عمل جراحی پلاستیک بینی هستند و مبتلا به انحراف تیغه بینی (هرچندمختصر) نیزمی باشند حتما باید این انحراف اصلاح شود چراکه بعد ازعمل رینوپلاستی معمولا سوراخها یا حفرات بینی کوچک می شوند لذا انحراف مختصرتیغه بینی که قبل از عمل رینوپلاستی مشکلی را ایجادنکرده است میتواند بعد ازعمل رینوپلاستی باعث انسداد راه هوایی شود . پس برای اجتناب از انسداد بعدی بینی، چنانچه انحراف تیغه بینی نیز وجود داشته باشد حتما باید هنگام رینوپلاستی اصلاح گردد .

 

۴ – اگر چنانچه به هر دلیلی انسداد بینی داشته باشیم مثل بزرگی شاخک های داخل بینی و یا پولیپ بینی باید به طور همزمان با جراحی پلاستیک بینی عوامل انسداد بینی را نیز برطرف کرد .

 

۵ – در طی عمل رینوپلاستی اشکالات مختلف بینی را می توان برطرف کرد که برای مثال به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 

بزرگ بودن اندازه بینی

قوزدار بودن بینی

افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی و لب

پهن بودن بینی

بزرگ بودن سوراخ های بینی

جعبه ای شکل بودن نوک بینی

زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت

دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی

دو شاخه بودن نوک بینی

دماغ زین اسبی متعاقب ضربه های قبلی و یا عمل جراحی انحراف تیغه بینی

دفورمیتی های بعدازعمل جراحی

 

مراحل اقدام عملی برای رینوپلاستی   

 

درملاقات اولیه، بینی شما ازنظر ظاهری و وضعیت تیغه بینی ، شاخک های داخل بینی و….. مورد معاینه قرار خواهد گرفت و پزشک ازخواسته های شما و انتظاراتتان مطلع خواهد شد و متقابلاً اقداماتی که قابل انجام هستند را با شما مطرح خواهد کرد و شما ازخواسته هایی که ممکن است قابل حصول نباشد نیز آگاه خواهید شد و سپس از بینی شما با دوربین دیجیتالی عکس گرفته خواهد شد و با استفاده ازکامپیوتر بینی شما طراحی خواهد شد این اقدام هزینه اضافی برای شما در برنخواهد داشت و در پایان برای شما عکس درخواست می شود که شما باید آنرا از طریق عکاسی های بیرون تهیه نمایید .  

 

درصورت لزوم برای شما آزمایش خون نیز درخواست خواهد شد.

 

شما پس ازتهیه عکس ها مجددا به اینجانب مراجعه خواهیدکرد وآنگاه با توافق یکدیگر زمان عمل را تعیین خواهیم کرد. شما روزعمل درحالت ناشتا یک ساعت قبل ازعمل درمرکزجراحی حاضرخواهیدشد .  

 

زمان عمل حدود یکساعت و نیم خواهد بودکه از یک ربع قبل از عمل تا یک ربع بعد ازعمل همکاران بیهوشی اینجانب بطور مستقیم ازشما مراقبت می کنند و بعد ازآن هم حدود نیم ساعت در ریکاوری از شما دقیقا مراقبت خواهد شد .

 

پس حدوداً از وقتی که وارد اطاق عمل می شوید تا وقتی که مجدداَ به بخش برمیگردید حدود دوساعت ونیم به طول می انجامد .

 

حدود شش ساعت بعد ازبرگشتن به بخش از مرکزجراحی مرخص می شوید . البته چنانچه خود شمامایل باشید میتوانید صبح روز بعد ازعمل ، مرکز جراحی را ترک نمایید. این امر هزینه اضافی برای شما دربر نخواهد داشت .

 

مراقبت های بعد از عمل   

 

۱ – حدوداً تا ۵ ساعت بعدازعمل نباید چیزی میل کنید چراکه به دلیل داروهای بیهوشی حرکات معده وروده شما کند است وچنانچه شما چیزی میل کنید باعث بروز حالت تهوع و استفراغ می شود.

 

حدوداً ۵ ساعت بعد ازعمل ابتدا کمی آب می آشامید اگرچنانچه مشکلی نداشتیدیک ربع بعد مختصری آب میوه خواهید آشامید و بعداز آن میتوانید از غذاهای نرم استفاده کنید و از روز سوم به بعد هرچه خواستید میتوانید میل کنید .

 

۲ – باید تا ۲۴ ساعت روی صورت شما کمپرس سرد باشد . تا وقتی درمرکز جراحی بستری هستید پرستارما این کاررا انجام خواهد داد.

 

وقتی به منزل مراجعه کردید خودتان چندتکه یخ راخردکرده وداخل کیسه فریزر ریخته و روی صورت ، گونه ها و لب بالا قرار دهید این کار باعث می شود ورم وکبودی شما به حداقل برسد .

 

۳ – دراز کشیدن بعد از عمل باعث تورم بینی شما میشود لذا سعی کنید بعداز عمل فقط در حد معمول دراز بکشید .

 

۴ – از روز سوم به بعد کارهای سبک مثل کارهای سبک منزل , کارهای اداری , کار با کامپیوتر و … .. بلامانع است .

 

۵ – یک هفته بعد جهت برداشتن گچ طبی به مطب مراجعه خواهید کرد. باید مراقب باشید درطی این مدت گچ روی بینی شما خیس نشود لذا برای استحمام باید به وسیله دوش دستی از گردن به پایین را بشویید و بعد بخوابید تا شخص دیگری موهای شما رابشوید بدون اینکه گچ شما خیس شود .

 

۶ – بعداز عمل ، درداخل بینی شما تامپون نخواهم گذاشت لذا بعد از عمل درد و ناراحتی نخواهید داشت ولی به هر دلیلی درد داشتید اعم از اینکه ارتباطی به عمل شما داشته باشد و یا خیرفقط از استامینوفن ساده یا کدئینه به عنوان مسکن استفاده نمایید و از خوردن داروهایی مثل بروفن ، ایندومتاسین ، آسپرین و … . اجتناب کنید .

 

۷ – بعدازعمل پشت لب بالای شما گاز کوچکی گذاشته می شود که چنانچه خونابه ای از بینی شما خارج شود توسط این گاز جذب شود. درصورت لزوم میتوانید این گاز را تعویض نمایید ویا اگر خواستید از فردای عمل آن را بردارید.

 

۸ – تا وقتیکه گچ را برنداشته ایم باید از لباسهایی استفاده کنید که از جلو توسط دگمه یا زیپ باز میشوند و برای پوشیدن آن لازم نباشد از روی سرکشیده شوند .

 

۹ – یک هفته بعدازعمل برای برداشتن گچ بینی به مطب مراجعه نمایید وتا سه هفته بعد از برداشتن گچ هفته ای یکبارجهت تعویض چسب مراجعه خواهید داشت .

 

۱۰ – شنا ، ژیمناستیک ، یا فعالیتهایی که احتیاج به فعالیت زیاد دارد تا دو هفته ممنوع است شیرجه و اسکی تا دو ماه مجاز نیست . ورزش هایی که احتمال تصادم در آنها وجود دارند تا ۴ ماه نباید انجام شود .

 

۱۱ – مادامی که گچ روی بینی شما قرار دارد میتوانید از عینک استفاده کنید اما بعد از برداشتن گچ باید تا ۶ هفته به نحوی از عینک استفاده کنید که وزن آن روی بینی شما نباشد بدین منظور میتوانید وسط عینک را با چسب به پیشانی خود بچسباند ( در صورت لزوم حضوراً به شما آموزش خواهم داد . )

 

 

 

نکاتی که بیمار باید بداند   

 

۱ – بعد ازعمل ، بینی شما تامپون نخواهد شد .

 

۲ – بعداز عمل کبودی نخواهید داشت و در موارد نادری هم اگر کبودی وجود داشته باشد بسیار اندک است که درعرض ۲ هفته برطرف خواهد شد .

 

۳ – روز دوم صورت شما کمی متورم خواهد شد . هرچقدر کمتر دراز بکشید این تورم هم کمتر خواهد بود .

 

۴ – عمل شما هم با بیهوشی عمومی و هم با نیمه بیهوشی قابل انجام است . نوع بیهوشی با توجه به نظرشما انتخاب خواهد شد .

 

۵ – شما به هنگام برداشتن گچ تغییرات انجام شده را خواهید دید اما حدود ۶ ماه طول می کشد تا ورم بینی به طور کامل برطرف شود.

 

۶ – محل عمل شما " مرکز پزشکی و جراحی مبین " واقع درخیابان پاسداران نبش گلستان هفتم به شماره تلفن ۲۵۸۳۳۰۷ و یا " مرکز جراحی افرا " واقع در دولت ، چهار راه دلبخواه ، پلاک ۴۹۰ به شماره تلفن ۲۵۵۶۳۰۳ خواهد بود .

 

۷ – در سالهای اخیر کامپیوتر درتمامی زمینه ها تحولات چشمگیری را به وجود آورده است . کلیه رشته های پزشکی نیز از این امر مستثنی نبوده اند .

 

 اخیراً نرم افزارهایی ارائه شده است که با بهره گیری از آنها بیمار قادر خواهد بود درک واقع بینانه ای از بینی بعد از عمل خود داشته باشد .

 

درصورتی که تمایل داشته باشید عکس طراحی بینی خودتان را مشاهده نمایید از صفحه ارسال عکس بازدید کنید.

 

۸ – سن عمل : در بچه ها محدودیت های مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی پلاستیک بینی قبل از بلوغ کامل می شود اغلب دختران درپایان ۱۶ سالگی و پسرها در پایان ۱۸ سالگی به بلوغ کامل رسیده اند ومیتوانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند .

 

اصلاح عیوب بینی دراین سن باعث میشود اعتمادبه نفس نوجوان در یک زمان طلایی از زندگی وی بیشتر شود و نباید فراموش کنیم که در این زمان است که نوجوان نه تنها خودش را می شناسد بلکه احتمالاً آینده اش راپایه ریزی خواهدکرد .

 

از طرف دیگر امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان رینوپلاستی افراد بالای ۴۰ سال هستند . بسیاری از آنها اظهار می کنند که در زندگیشان از شکل بینی خودشان رضایت نداشته اند ودرنهایت برای رینوپلاستی مراجعه کرده اند .

 

چنانچه وضعیت عمومی وسلامتی فرد خوب باشد هیچ وقت برای رینوپلاستی دیر نیست . دراین موارد معمولا رینوپلاستی همراه با سایر اعمال زیبایی صورت مثل کشیدن پوست صورت و … .. به طور همزمان انجام می گیرد .

 

۹ – مصرف داروهای آرامبخش قبل یا بعد از عمل بلامانع است.

 

۱۰ – در بعضی موارد مشاهده میشود که بیمار اظهار می کند در چند روز اول بعداز عمل بطور تصادفی به بینی اش ضربه ای وارد آمده است این موضوع اهمیت ندارد مگر آنکه ضربه شدید باشد ویا باعث خونریزی و یا تورم قابل توجه شده باشد.

حدوداً ۲ تا ۵ ساعت بعدازعمل بسته به نحوه بیهوشی نباید چیزی میل کنید چراکه به دلیل داروهای بیهوشی حرکات معده وروده شما کند است وچنانچه شما چیزی میل کنید باعث بروز حالت تهوع واستفراغ می شود.

 

ابتدا کمی آب می آشامید اگرچنانچه مشکلی نداشتیدیک ربع بعد مختصری آب میوه خواهید آشامید وبعداز آن میتوانید از غذاهای نرم استفاده کنید وازروز دوم به بعد هرچه خواستید میتوانید میل کنید .

 

۲ – باید تا ۲۴ ساعت بعد از عمل روی صورت شما کمپرس سرد باشد . تاوقتی درمرکز جراحی بستری هستید پرستارما این کاررا انجام خواهد داد. وقتی به منزل مراجعه کردید خودتان چندتکه یخ راخردکرده وداخل کیسه فریزرریخته وروی صورت ، گونه ها و زیر چشم قرار دهید ابن کار باعث می شود ورم وکبودی شما به حداقل برسد .

 

۳ – دراز کشیدن بعد از عمل باعث تورم بینی شما میشود لذا سعی کنیدبعداز عمل فقط در حد معمول دراز بکشید .

 

۴ – از روز دوم به بعد کارهای سبک مثل کارهای سبک منزل , کارهای اداری , کارباکامپیوتر و … .. بلامانع است .

 

۵ – 5 تا ۷ روز بعد جهت برداشتن قالب بینی به مطب مراجعه خواهید کرد. باید مراقب باشید درطی این مدت قالب روی بینی شما خیس نشود لذا برای استحمام باید به وسیله دوش دستی از گردن به پایین رابشویید وبعدبخوابید تا شخص دیگری موهای شما رابشوید بدون اینکه قالب شما خیس شود .

 

۶ – بعدازعمل معمولا درد و ناراحتی زیادی نخواهیدداشت ولی به هر دلیلی درد داشتید اعم از اینکه ارتباطی به عمل شما داشته باشد ویاخیرفقط از استامینوفن ساده یا کدئینه به عنوان مسکن استفاده نمایید واز خوردن داروهایی مثل بروفن ، ایندومتاسین ، آسپرین و … . اجتناب کنید .

 

۷ – بعدازعمل پشت لب بالای شما گاز کوچکی گذاشته می شود که چنانچه خونابه ای از بینی شما خارج شود توسط این گاز جذب شود. درصورت لزوم میتوانید این گاز را تعویض نمایید ویا اگر خواستید از فردای عمل آن رابردارید.

 

۸ – تاوقتیکه قالب رابرنداشته ایم باید از لباسهایی استفاده کنید که از جلوتوسط دگمه یا زیپ باز میشوند وبرای پوشیدن آن لازم نباشداز روی سرکشیده شوند .

 

۹ – 5 تا ۷ روز بعدازعمل برای برداشتن قالب بینی به مطب مراجعه نمایید وتاسه هفته بعد از برداشتن قالب هفته ای یکبارجهت تعویض چسب مراجعه خواهید داشت .

 

۱۰ – شنا ، ژیمناستیک ، یا فعالیتهایی که احتیاج به تحرک زیاد دارد تا دو هفته ممنوع است شیرجه و اسکی تا دو ماه مجاز نیست

 

۱۱- مادامی که قالب روی بینی شما قرار دارد میتوانید از عینک استفاده کنید اما بعد از برداشت قالب باید تا ۶ هفته به نحوی از عینک استفاده کنید که وزن آن روی بینی شما نباشد بدین منظور میتوانید وسط عینک را با چسب به پیشانی خودبچسباند.

 

نکاتی که بیمار باید بداند

 

 1- بعد ازعمل ، بینی ممکن است به تامپون نیاز داشته باشد و در مواردی ضرورتی به گذاشتن تامپون بینی نیست .

 

۲ – بعدازعمل معمولا کبودی نخواهیدداشت ودرموارد نادری هم اگر کبودی وجودداشته باشد بسیار اندک است که درعرض ۲هفته برطرف خواهدشد .

 

۳ – روز دوم صورت شما کمی متورم خواهد شد . هرچقدر کمتر دراز بکشید این تورم هم کمتر خواهد بود .

 

۴ – عمل شماهم با بیهوشی عمومی وهم با نیمه بیهوشی قابل انجام است . نحوه بیهوشی با توجه به نظرشماانتخاب خواهد شد .

 

۵ – شما به هنگام برداشتن قالب تغییرات انجام شده را خواهید دید اما حدود یک سال طول می کشد تا ورم بینی به طور کامل برطرف شود.

 

۶ – در سالهای اخیر کامپیوتر درتمامی زمینه ها تحولات چشمگیری را به وجود آورده است . کلیه رشته های پزشکی نیز از این امر مستثنی نبوده اند . اخیراً نرم افزارهایی ارائه شده است که با بهره گیری از آنها بیمار قادر خواهد بود درک واقع بینانه ای از بینی بعد از عمل خود داشته باشد . البته بهترین طراحی با توجه به فرم چهره و نوع بینی حضورا و از روی عکس قابل توضیح است و کامپیوتر در این موارد بیشتر جنبه نمایشی و تبلیغاتی دارد .

 

۷سن عمل : در بچه ها محدودیت های مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی پلاستیک بینی قبل ازبلوغ کامل می شود اغلب دختران درپایان ۱۶سالگی وپسرها در پایان ۱۸ سالگی به بلوغ کامل رسیده اند ومیتوانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند . در شرایط خاصی انجام عمل در سنین پایین تر هم امکان پذیر است . اصلاح عیوب بینی دراین سن باعث میشود اعتمادبه نفس نوجوان در یک زمان طلایی از زندگی وی بیشتر شود ونبایدفراموش کنیم که در این زمان است که نوجوان نه تنها خودش را می شناسد بلکه احتمالاً آینده اش راپایه ریزی خواهدکرد . از طرف دیگر امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان رینوپلاستی افراد بالای ۴۰ سال هستند. بسیاری از آنها اظهار می کنند که در زندگیشان از شکل بینی خودشان رضایت نداشته اند ودرنهایت برای رینوپلاستی مراجعه کرده اند . چنانچه وضعیت عمومی وسلامتی فرد خوب باشد هیچ وقت برای رینوپلاستی دیر نیست . دراین مواردمعمولا رینوپلاستی همراه با سایراعمال زیبایی صورت مثل کشیدن پوست صورت و … .. به طور همزمان انجام می گیرد .

 

۸مصرف داروهای آرامبخش قبل یا بعد از عمل بلامانع است.

 

۹ – در بعضی موارد مشاهده میشود که بیمار اظهارمی کند در چند روز اول بعداز عمل بطور تصادفی به بینی اش ضربه ای وارد آمده است این موضوع اهمیت ندارد مگر آنکه ضربه شدید باشد ویا باعث خونریزی ویا تورم قابل توجه شده باشد.

 

 


  1. mrmirahmadi گفت:

    مطلب کامل و مفیدی بود.
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید